LIWA
Hotel Monopol Wrocław - Perła Dolnego Śląska

Hotel Monopol we Wrocławiu
ul. Heleny Modrzejewskiej 2,
50-071 Wrocław

tel. +48 71 77 23 777
fax. +48 71 77 23 778
monopol.wroclaw@hotel.com.pl
www.monopolwroclaw.hotel.com.pl

 

Hotel Monopol to miejsce wyjątkowe; tu zatrzymywali się najsłynniejsi Goście, tutaj rodziły się symbole. W Monopolu właśnie powstawały niezapomniane sceny Popiołu i Diamentu z udziałem Zbyszka Cybulskiego, w nim Picasso stworzył słynnego gołąbka pokoju; tutaj, podczas swojej wizyty w Polsce mieszkała Marlene Dietrich.

Hotel Monopol, to miejsce, gdzie współczesna architektura i aranżacja wnętrz tworzy w pełni harmonijną całość ze starą, zabytkową materią. Dziś, kontynuując najlepsze tradycje, piszemy jego historię na nowo.

 

main2.jpg

 

Legendarny wrocławski hotel wybudowany został w 1892 roku w stylu neobarokowym. Pod koniec XIX wieku plac po dawnym klasztorze,
z czasem zamienionym na areszt, kupili bankier Wallenberg Pachaly
i architekt Karl Grosser. Na przełomie wieków hotel spełniał wymogi najbardziej luksusowych obiektów europejskich. Portyk z balkonem nad wejściem głównym do hotelu został dobudowany w 1937 roku; dwadzieścia lat później śpiewał z niego Jan Kiepura.

 

 

Część hotelowa kompleksu przetrwała wojnę bez znaczniejszych uszkodzeń. W 1948 roku, tuż po wojennej zawierusze, w czasie Światowego Kongresu Intelektualistów, mieszkali w Monopolu m.in. Pablo Picasso, Irene Joliot-Curie czy laureat literackiej nagrody Nobla Michaił Szołochow. Hotel, wraz z dawną częścią handlową, odbudowaną w 1961 i zamienioną na kawiarnię, w czasach PRL stał się własnością Orbisu, nadal będąc szczególnym miejscem przyciągającym świat kultury; w hotelowej restauracji spotkać można było,
m. in. dyrektora Opery Wrocławskiej Stanisława Drabika, Jerzego Grotowskiego, Aleksandra Bardiniego czy Ewę Demarczyk.

 

 

Na przełomie XX i XXI w. gmach Monopolu oraz dawny dom handlowy na rogu dzisiejszych ulic Świdnickiej i Modrzejewskiej, zostały poddane gruntownej renowacji. Wszystkie zabytkowe i historyczne elementy zostały pieczołowicie odrestaurowane, wnętrzom zaś nadano nowoczesny i autorski wygląd, stwarzając luksusowe i niepowtarzalne miejsce na mapie Europy. Lokalom na parterze i w podziemiach dawnej części handlowej przywrócono pierwotną funkcję, wzbogacając je siecią ekskluzywnych sklepów.

 

 

v
v
v
v
Rezerwacja
Stadion Wrocław
Aplikacja Mobilna