LIWA
Hotel Stary - najpiękniejsze wnętrze hotelowe w Europie
Data 12/16/2011

Hotel Stary
ul. Szczepańska 5, Kraków
tel. +48 12 384 08 08
stary@hotel.com.pl
http://stary.hotel.com.pl

 

Hotel Stary, zdobywca pierwszej nagrody Prix Villégiature w kategorii „Najlepszej architektury wnętrza hotelowego w Europie” (Meilleure Architecture Intérieure d'hôtel en Europe 2007) jest obiektem łączącym w perfekcyjny sposób historię bogatej krakowskiej kamienicy z komfortem nowoczesnego hotelu.

 


5_a.jpg

Hotel Stary usytuowany jest 20 metrów od Rynku Głównego, i tak samo blisko od Narodowego Teatru Starego. Jak głosi jedno ze zdań pojawiających się na stronach WWW hotelu: „Umieją tu formą sięgnąć dalej, poza materię, poza to tylko, co widzialne”.
Ciekawą anegdotą związaną z budynkiem obecnego Hotelu Starego jest to, że Szczepańska może być porównywana ze Złotą Uliczką w Pradze.

Zamieszkiwali światowej sławy magowie i astrolodzy. Renesansowy Kraków był jednym z nielicznych miast w Europie, gdzie na uniwersytecie oficjalnie wykładano magię. Na Szczepańskiej bywali zatem Paracelsus, John Dee, Edward Kelley, a nawet sam doktor Johannes Faust.

 

 12_a.jpg

 

Podobnie jak pozostałe obiekty hotelowe grupy Likus Hotele i Restauracje, Stary jest przykładem śmiałej adaptacji budynku historycznego. Wieki tradycji i współczesne rozwiązania architektoniczne łączą tu w niepowtarzalny sposób materią starą z nową. 
Już pierwsza sala, przykryta błękitnym, gwiaździstym stropem, z odkrytymi w czasie renowacji murów kamiennymi portalami, jest gwarancją obiektu jedynego w swej klasie. Tak czystym w formie gotyckim oknem, jakie można podziwiać w hallu Starego, może poszczycić się tylko zamek na Wawelu.

Część parterowa zdeterminowała całą koncepcję aranżacji wnętrza hotelu. Sąsiedztwo starej cegły, surowego betonu i gotyckich kapiteli nie jest tu dysonansem, wszystko współbrzmi wyjątkowo harmonijnie. Dzieło dawnych kamieniarzy w oświetleniu nowoczesnych lamp pojawia się po wiekach w pełnej krasie.

 

 14_a.jpg

 

Obecna forma budynku pochodzi z XIX wieku i jest dziełem architekta Augusta Plasqude. W pokojach hotelowych  odrestaurowano fragmenty polichromii z okresu od XVII po XIX wiek. Wiele utrzymanych jest w duchu klasycyzmu, z silnymi wpływami malarstwa z Pompei i Herkulanum (miasta zasypane w czasach Nerona przez Wezuwiusza odkopywali właśnie archeologowie). Umieszczanie motywów pompejańskich było wówczas dowodem wysokiej kultury. Propagator antyku Piotr Steinkeller, właściciel kamienicy, w 1838 roku zainicjował powstanie pierwszej linii kolejowej łączącej Warszawę i Kraków, po torach jeździły parowozy z jego fabryki.

 

 11_a.jpg

 

Apartamenty z freskami mają pieczołowicie odtworzone zabytkowe stropy. Specjalnie dla Starego zaprojektowane zostały meble. Orientalne dywany, jedwabie, draperie, marmury i trawertyny podkreślają wyjątkowość hotelu. Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane, pokoje zaopatrzone w szybki Internet, satelitarną TV, minibar, sejfy oraz łazienki z jacuzzi.

 

 19_a.jpg

 

POKOJE
Na gości Hotelu Stary czekają 53 pokoje:

8 pokoi jednoosobowych
27 pokoi dwuosobowych
7 pokoi dwuosobowych z dwoma łóżkami
4 pokoje typu Junior Suite
4 Apartameny
3 Apartamenty Lux

 

Hotel Stary
ul. Szczepańska 5
31-011 Kraków
tel. +48 12 384 08 08

stary@hotel.com.pl
www.stary.hotel.com.pl

WWW.Hotel Stary.jpg 

 

v
v
v
v
Rezerwacja
Aplikacja Mobilna
Pasaż 13 w Krakowie
Wellness & Spa w Hotelu Starym